Jak powstała "Idylla" - najczęściej oglądane zdjęcie w historii?

Chyba każdy z nas zna słynną tapetę z Windowsa XP, która w szczycie popularności tego systemu mogła znajdować się na ponad miliardzie komputerów na całym świecie. Jak, gdzie i przez kogo została wykonana ta niezwykła fotografia? Jak sfotografowany obszar wygląda dziś? Oto historia prawdopodobnie najpopularniejszego zdjęcia świata.

Słynna "Idylla" - tapeta z Windowsa XP

Słynna "Idylla" - tapeta z Windowsa XP (© Chuck O'Rear)

Autorem tej fotografii jest Chuck O'Rear, który przez wiele lat pracował dla National Geographic. Została ona zrobiona w 1996 roku, a wiec pięć lat przed premierą najnowszego wtedy systemu operacyjnego Windows XP. Jak zapewnia fotograf, jego dzieło nie zostało w żaden sposób ulepszone komputerowo.

O'Rear sprzedał swoje zdjęcie agencji fotograficznej Corbis, której właścicielem jest Bill Gates — współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft. O'Rear nie podał do publicznej wiadomości, ile Microsoft zapłacił mu za tę fotografię. Przyznaje jedynie, że była to ogromna kwota. Podobno to drugie pod względem wielkości honorarium za zdjęcie w historii, po fotografii Billa Clintona tulącego Monikę Levinsky.

Początkowo zdjęcie było wykorzystywane w kampanii reklamowej Windowsa XP, potem stało się podstawową tapetą tego popularnego systemu. Trafiło na pulpity komputerów na całym świecie. Szacuje się, że do 2006 r. Microsoft sprzedał ok. 400 tys. kopii systemu. Do tego trzeba doliczyć mnóstwo nielegalnych kopii. Według prognoz Forrester Research w 2010 roku z Windowsa XP mogło korzystać na całym świecie ponad miliard osób. Fotografia dotarła nie tylko do komputerów mieszkańców USA czy Europy, ale także do odległych miejsc. W ciekawej rozmowie z dziennikarze Napa Valley Register fotograf mówi:

Gdy byliśmy kilka lat temu w Tajlandii, szukaliśmy w małej wiosce miejsca, w którym można coś zjeść. Tam także widziałem moje zdjęcie.

Przez wiele lat zastanawiano się, czy jest to prawdziwe zdjęcie, a jeśli tak, to gdzie znajduje się tak wspaniałe miejsce. Wymieniano Holandię, Francję, Irlandię, Nową Zelandię czy Anglię. Okazało się jednak, że owym miejscem jest Napa Valley w Kalifornii — niedaleko domu fotografa.

Dokładnie 10 lat później, w listopadzie 2006 roku, fotografowie kolektywu Goldin+Senneby wykonali identycznie wykadrowane zdjęcie w tym samym miejscu. Pokazało ono zmiany, jakie zaszły na słynnej "Idylli". Teren zamieniony pod uprawę winorośli nie wygląda już niestety tak okazale. I tak historia zatacza koło, bo przed sprzedażą słynnej fotografii O'Rear zarabiał na fotografowaniu okolicznych winnic.

Zobacz również: Canon EOS M5 - pierwsze wrażenia z premiery na targach Photokina 2016

Aby lepiej poznać historię najczęściej oglądanego zdjęcia w historii, warto rozejrzeć się po okolicy. Dzięki Google Street View jest to możliwe. Oto kilka fotografii wykonanych w tamtym miejscu, które znalazł JW Van Wessel:

Źródło: Historia Jednej Fotografii

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Historia zdjęcia:

Potęga jednej osoby i jednego zdjęcia Odeda Balilty Jak powstało zdjęcie "Czas Apokalipsy" - największy symbol stanu wojennego? Rozpacz, którą Don McCullin uchwycił, zachowując się po ludzku "Napalm Girl", czyli symbol wojny w Wietnamie Zbigniew Religa na fotografii, która chwyta za serce Kim jest najmniej znana wśród najbardziej znanych polskich fotografek? Co z tą fotografią dokumentalną? Dokument fotograficzny na świecie [cz. 1] Kąt ujemny pośladków, czyli jak powstało zdjęcie Wacława Wantucha?

Popularne w tym tygodniu:

To zdjęcie zna chyba każdy. Oto niezwykła historia fotografii pociągu z dworca Montparnasse