Historia fotograficznego symbolu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest światowym fenomenem. Najważniejszym symbolem tej akcji jest słynne czerwone serce, ale przez wiele lat mogliśmy przy każdym finale oglądać niezwykłe zdjęcie małego dziecka z białym kubkiem z logo WOŚP. Jak powstała fotografia Wojciecha Makary?

© Wojciech Makara

Organizacja pierwszych kilku finałów Wielkiej Orkiestry była niezwykle trudnym przedsięwzięciem. Brakowało wielu podstawowych środków, jak choćby normalnych plakatów, ulotek czy powszechnych dziś puszek na pieniądze. Mimo to udało się osiągnąć sukces, a każdy rekord zebranych pieniędzy motywował fundację do jeszcze większych akcji i wysiłków na rzecz ratowania dzieci.

Fundacja wraz z Jurkiem Owsiakiem poszukiwała symbolu, który pokazywałby wszystkim, dla kogo tak naprawdę przeprowadzana jest ta akcja. Poszukiwania idealnego dziecka, które miało zostać twarzą fundacji, trochę trwały, jednak ostatecznie zakończyły się sukcesem. Wojciechowi Makarze udało się uwiecznić na zdjęciu 8-miesięczną dziewczynkę, która była córką jego znajomych. Fotografia od razu podbiła serca wszystkich w fundacji.

"Te piękne oczy, takie ciemne oczy, przepiękny bobas. No każdy, kto brał to zdjęcie, mówił super, jakie to jest fajne zdjęcie. Zostało ono wydrukowane w formie pocztówki i na III albo IV finale pokazało się na plakacie. Myśmy wykorzystywali je przez wiele wiele lat."

Po wielu latach szefowie fundacji zdecydowali, że trzeba odnaleźć dziewczynkę ze zdjęcia. Okazała się nią nastoletnia już wtedy Jagoda Spojnarowicz. Jurek Owsiak zaprosił ją na kolejny finał w głównym studiu i sztabie WOŚP:

Zobacz również: Wiosenne portrety. Jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Historia zdjęcia:

"Napalm Girl", czyli symbol wojny w Wietnamie Jak powstała "Idylla" - najczęściej oglądane zdjęcie w historii? Symbol końca wojny, czyli flaga na Reichstagu i niechciany zegarek Potęga jednej osoby i jednego zdjęcia Odeda Balilty Jak powstało zdjęcie "Czas Apokalipsy" - największy symbol stanu wojennego? Rozpacz, którą Don McCullin uchwycił, zachowując się po ludzku Zbigniew Religa na fotografii, która chwyta za serce Kim jest najmniej znana wśród najbardziej znanych polskich fotografek? Co z tą fotografią dokumentalną? Dokument fotograficzny na świecie [cz. 1] Kąt ujemny pośladków, czyli jak powstało zdjęcie Wacława Wantucha?