To zdjęcie zna chyba każdy. Oto niezwykła historia fotografii pociągu z dworca Montparnasse

Jedną z najważniejszych ikon XIX-wiecznej fotografii jest „Niezwykły wypadek na Gare Montparnasse". Zdjęcie to stało się niezwykle ważnym elementem w kulturze masowej i do dzisiaj można się z nim spotkać w wielu domach, pubach, restauracjach, sztuce masowej. Jaka jest jego prawdziwa historia?

Kadr z filmu „Hugo i jego wynalazek" oraz oryginalne zdjęcie wykonane przez nieznanego fotografa.

Kadr z filmu „Hugo i jego wynalazek" oraz oryginalne zdjęcie wykonane przez nieznanego fotografa.

Wielu może być przekonanych, że to tylko fikcyjna scena, przygotowana na potrzeby wszelkiego rodzaju pamiątek, ramek sprzedawanych w Ikei czy kubków. Tymczasem to zdjęcie przedstawia prawdziwą historię.

22 października 1895 r. doszło do katastrofy kolejowej na paryskim dworcu Montparnasse (Paris-Montparnasse). Jest to jeden z sześciu dużych dworców kolejowych w stolicy Francji, który niczym specjalnym, do czasu wypadku, się nie wyróżniał. Jednak tego dnia pociąg ekspresowy nr 56 relacji Granville-Paryż nie zdążył wyhamować na peronie i przebił fasadę budynku. Za sterami lokomotywy siedział Guillaume Marie Pellerin — maszynista z 19-letnim stażem. Cały pociąg składał się z 12 wagonów, w tym 8 pasażerskich, w których w chwili wypadku znajdowało się 131 osób. Jak doszło do tego wypadku?

Dworzec Montparnasse współcześnie

Z racji kilkuminutowego opóźnienia maszynista zdecydował się przyspieszyć na ostatnim odcinku trasy. W momencie dojazdu do peronu skład przekraczał prędkość ponad 40 km/h. Niestety, zamontowane w całym pociągu hamulce zespolone odmówiły posłuszeństwa, a te w lokomotywie nie mogły w porę wyhamować całego składu. Pojazd przejechał przez cały peron, przebił kozioł oporowy, a następnie z impetem wpadł na budynek dworca. Pociąg rozbił ścianę dworca o grubości 60 centymetrów, po czym spadł z wysokości ponad 10 metrów na znajdujący się pod budynkiem przystanek tramwajowy.

Na całe szczęście poza dworcem znalazła się jedynie lokomotywa wraz z tendrem, a wszystkie wagony pozostały na platformie. Dzięki temu nikt z pasażerów nie zginął, pięć osób odniosło cięższe obrażenia - dwójka pasażerów, strażak i dwóch miejscowych pracowników kolejowych. Niestety, śmierć poniosła pracująca na zewnątrz miejsca wypadku Marie-Augustine Aguilard, którą uderzyła jedna ze spadających kamiennych płyt.

Zdarzenie to zyskało rozgłos dzięki nieznanemu fotografowi, który w tym czasie wykonywał serię pocztówek przedstawiających fasadę dworca.

Udało mu się zarejestrować sam moment wypadku, jednak to drugi obraz, ukazujący już wiszącą lokomotywę, zyskał większe uznanie. Zdjęcie zostało szybko opublikowane na łamach czasopisma „La Nature".

Zobacz również: Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy [wideoporadnik]

Popularność tego wypadku była tak ogromna, że wśród tłumu gapiów zarządzono obowiązkowe opłaty za możliwość oglądania samego miejsca. Co niezwykle ciekawe, pociąg nie został uszkodzony i lokomotywa niedługo po wypadku ponownie wyruszyła na tory. Tak dobrze nie było z maszynistą, który prowadził maszynę. Został skazany na 2 miesiące więzienia i karę grzywny 50 franków za spowodowanie wypadku. Dodatkowo obciążono grzywną 25 franków konduktora feralnego pociągu.

W dzisiejszych czasach to jedna z najczęściej wykorzystywanych fotografii świata

Pojawia się nie tylko na plakatach, reprodukcjach, lecz także na kubkach, zeszytach, koszulkach. W latach 90. miedzy innymi zespół Mr. Big wykorzystał je na okładce swej płyty. Warto również dodać, że w 2011 r. Martin Scorsese w filmie „Hugo i jego wynalazek" odtworzył ten wypadek. Na szczęście, tym razem nie trzeba było niszczyć dworca, a jedynie makietę.

Zobacz więcej artykułów z serii: Jak powstało to zdjęcie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Historia zdjęcia:

Zdjęcie chirurga, czyli prawdziwa historia potwora z Loch Ness Historia fotograficznego symbolu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Fotoreporter, sęp i głodujące dziecko. Historia ze śmiercią w tle Do kogo Albert Einstein wystawił język na słynnym zdjęciu? "Napalm Girl", czyli symbol wojny w Wietnamie Jak powstała "Idylla" - najczęściej oglądane zdjęcie w historii? Najpiękniejsze samobójstwo w historii Frymografia: mgliście i przejrzyście Roman Polański po śmierci żony na pamiętnym zdjęciu Jack Nicholson ze znaczkiem "Solidarności" Frymografia: Ja, egzorcysta Niemieccy żołnierze, polski szlaban graniczny i mnóstwo kłamstw. Prawdziwa historia symbolicznego zdjęcia Frymografia: Na przekór monotonii Ostatni pokłon dla 11-letniego chińskiego bohatera Portret uliczny - Krzysiek John Lennon i Yoko Ono - ostatni pocałunek uchwycony przez Annie Leibovitz Nagroda za wyróżnione na Zachodzie zdjęcie z Sierpnia '80 nigdy nie trafiła do jego autora Etyka fotografa - najpierw pomoc, potem zdjęcia Niesamowita historia dwóch zdjęć z wystawy zrobionych małżeństwu, zanim się poznało Oczy nienawiści Goebbelsa w kadrze żydowskiego fotografa Granica fotografii na poziomie metra? Symbol końca wojny, czyli flaga na Reichstagu i niechciany zegarek Potęga jednej osoby i jednego zdjęcia Odeda Balilty Jak powstało zdjęcie "Czas Apokalipsy" - największy symbol stanu wojennego?